A kezdettől a válságig
A párkapcsolat kezdete mindig ígéretes. Amikor egy férfi és egy nő találkozik és eldöntik, hogy együtt fognak élni, úgy érzik szerelmük egy életen át fog tartani. Amikor felismeri az ember, hogy a másik egyre több helyet foglal el a gondolataiban, érzéseiben, egyre sürgetőbbé válik a fizikai vágy az együttlétre. Amikor izzik a szerelem, s rezeg a levegő két ember között, akkor nem kérdés, hogy tartós, esetleg örökké tartó párkapcsolat létesítésére készülnek.
Az örökké tartó szerelem ideája
Az a fajta párkapcsolat, amelyről a leányregények írnak, s amelyeken sokan felnövünk, meseszerű álmokat szövünk a jövőnkről - csak az álmainkban, vágyainkban létezik. Be kell látnunk, hogy amint nincs tökéletes ember, úgy nem lehet tökéletes kapcsolat sem. Mégsem elégszünk meg kevesebbel, mint a mindenséggel, párunkat a tökéletes partnernek érezzük. A párkapcsolatban való együttélésnek számtalan módja van. Bármelyik módon gyakoroljuk is az együttélést, a legfontosabbnak tartom a párkapcsolat folyamatában a közös fejlődést.
És ha a szerelem elmúlik? A párkapcsolat kihívásai
A hétköznapokban azt tapasztalni, hogy a szerelem elmúlik, és jó eséllyel helyére lép a szeretet, egymás tisztelete, megbecsülése, a kompromisszumok vállalása, az egymásért és a gyermekekért vállalt gazdasági közösség.
A szerelem azonban sokáig megőrizhető, ha van elég személyes terünk és elég levegőnk, ha szabadságot tudunk és merünk adni a másiknak. Amikor nem elveszünk egymástól, hanem hozzáteszünk a közös léthez, miközben elfogadjuk egymás igényeit, korlátait.
A párkapcsolat megromlásának egyik oka lehet, hogyha két ember egymástól lényegesen eltérő ütemben fejlődik. Minden változik körülöttünk, és mi magunk is folyamatosan változunk. Fogantatásunk pillanatától a halálunk bekövetkeztéig. Változik a testünk, a lelkünk, a szellemünk, a világlátásunk. Egész életünkben haladunk egy úton, a saját utunkon. Időnként emberek haladnak velünk párhuzamosan, akikkel találkozunk, megismerkedünk, majd ahogy elágazáshoz érünk, eltávolodunk. Vannak, akik hosszabb-rövidebb időre keresztezik utunkat, s velük másfajta viszonyulásunk alakul ki.
Azzal a társsal tudunk sokáig együtt élni, akinek az útja hasonló a miénkhez, velünk párhuzamosan vezet, és nagyjából azonos időben (sebességgel) történik. Ha az egyik fél túlságosan is "elhúzz", a kapcsolatnak hamarosan vége. Ideig óráig még együtt maradnatnak, de ahogy az egyik félnek visszahúzó tényező lesz társa, a másiknak sem fog tetszeni a sebesség, ami kölcsönös meg nem értettséget vált ki.
A párkapcsolat együttélési szabályait is meg kell tanulnunk?
Ahhoz, hogy autót vezethessünk, el kell érnünk bizonyos életkort, és bizonyságot kell tennünk arról, hogy kellő elméleti és gyakorlati tudással rendelkezünk ahhoz, hogy felelősséggel, a saját és mások épségére ügyelve tudunk közlekedni. Ahhoz, hogy egy munkát végezhessünk, szakmát kell választanunk, és esetleg több éven keresztül kell a megfelelő iskolába járni, és a tudásunkat vizsgákon kell bizonyítani.
A párkapcsolat kialakításához, az együttéléshez minderre nincs lehetőség. Mielőtt férj, feleség, vagy társ leszünk egy kapcsolatban, senki nem tanítja meg nekünk az alapszabályokat. Vannak személyes megfigyeléseink a szüleink, rokonaink, barátaink kapcsolatáról, de gondoljuk csak át, elegendő ez?
A párkapcsolat az életünk legszemélyesebb területe. Nem venném a bátorságot ahhoz, hogy szabályozókat javasoljak vagy recepteket ajánljak bárkinek is. Azt azonban hiszem, hogy a párkapcsolat és a házasság válságai nem abból adódnak, hogy a résztvevők alkalmatlanok az együttélésre, hanem abból az egyszerű okból, hogy nem sajátították el megfelelően a szükséges ismereteket.
Sikeres párkapcsolat kulcsa: a sikeres konfliktus kezelés
Konfliktusok minden kapcsolatban vannak. Az együttélés a konfliktusok keletkezésének és megoldásának folyamata. Az emberek nem azért válnak el, mert konfliktusossá válik a párkapcsolat, hanem azért, mert nem tanították meg őket arra, hogy mit kezdjenek a konfliktussal. Azt hiszik, hogy a konfliktus valami rossz dolog, ami azt jelzi, hogy a kapcsolat elhidegült, megromlott, s a helyzetből az egyetlen kiút a válás. Pedig erről szó sincs.
A konfliktus nagyszerű lehetőség arra, hogy jobban megismerjük magunkat, hogy megtapasztaljuk igazi énünket a különböző szituációkban. A visszajelzéseknek örülni kell, hiszen az nem a személyünk elleni támadás, vagy a szabadságunk korlátozása.
Két szabad lelkű ember élete elképzelhetetlen konfliktusok nélkül. Ha még sincs soha konfliktus, az azt jelenti, hogy a pár egyik fele feladta az egyéniségét.
Senkinek sincs a kezében az a kulcs, amely a hosszantartó boldogság és párkapcsolat kapuját nyitná. Ugyanakkor vannak utak, amelyek a tartós, boldog, harmonikus párkapcsolat felé vezetnek. Igaz, ezeken az utakon sok ismeretet kell elsajátítani, sokszor kell eredményesen „vizsgázni”, számos csapdát kell elkerülni, s ha már csapdába estünk, meg kell találni a kiutat. Ahhoz, hogy ezt sikerre vigyük, megfelelő önismeretre, türelemre, empátiára, és olykor intuícióra van szükségünk.